Siirry sisältöön
Ilmastofoorumi ry

Ilmastofoorumi ry

  • IlmastonmuutosLaajenna
    • Ilmastotiede
    • Ilmastomallit
    • Ilmastopolitiikka
    • Ilmastolaki
    • Skeptikon käsikirjat
    • NIPCC:n ilmastoraportti
    • Linkkejä muualle
  • TapahtumatLaajenna
    • Ilmastoseminaari 2025
    • Ilmastoseminaari 2024
    • IlmasTosi-seminaari 2023
    • Ilmastoseminaari 2020
  • OsallistuLaajenna
    • Liity jäseneksi
    • Lahjoita
    • Ota yhteyttä
    • Muita tapoja osallistua
  • MeistäLaajenna
    • Hallitus
    • Säännöt
    • Tiedotteet
    • Briefly in English
  • FoorumiLaajenna
    • Kirjaudu
    • Rekisteröidy
Tue toimintaamme! Tilinumero FI 14 7997 7997 0506 17 | Lahjoita verkkokaupassa | Pienkeräysluvan nro. RA /2025/282, voimassa 31.5. 2025 saakka
Ilmastofoorumi ry
Ilmastofoorumi ry

Kansalaisaloite: Ilmaston luonnollinen muutos huomioitava ilmastolaissa

Kirjoittaja Simo Ruoho | 9.12.2020

Tieteen ja politiikan tulee kulkea käsi kädessä – tiede edellä. Kuvassa Albert Einstein kättelee poliitikkoa.

Ilmastofoorumi ry pyytää apuanne

Allekirjoita ja jaa tämä kansalaisaloite https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/7719

Tarvitsemme 50 000 nimeä herättääksemme eduskunnassa keskustelun siitä, miksi Ilmastolakiimme on päätynyt luonnontieteen vastainen ”ilmastonmuutos” -määritelmä, miksi laki rajaa aiheen käsittelyä vain yhteen osatekijään (ihminen), ja miksi laki yleensäkään ottaa kantaa tieteeseen. Ilmastofoorumi toivoo, että keskustelun lopputuloksena Ilmastolain §5 korjataan luonnontieteen mukaiseksi ja asioista aletaan puhua politiikassa laajemmin, myös luonto huomioiden.

Aloitteen alullepanija on jäsenemme P. Vainikka. Hän toi aloitteen esityksenä Ilmastofoorumi ry.:n hallitukselle, jossa muotoilimme yhdessä aloitteen tekstin lopulliseen muotoonsa. Hallitus kutsui aloitteeseen mukaan tieteen edustajia, sillä aloitteella on vaikutuksensa erityisesti luonnontieteen asemalle politiikassa. Kahdeksalla allekirjoituksella saatiin aloite vireille, mukaan lähtivät emeritusprofessorit A. Järvinen, J. Kauppinen ja K. Mielikäinen, tutkija M. Timonen, opettaja S. Ruoho, kansalaisvaikuttaja O. Tiihonen sekä yrittäjä J. Virmalainen. Kiitämme kaikkia, ja toivomme että sinäkin lähdet mukaan.

Allekirjoituksesi voit antaa pankkitunnistuksella, varmennekortilla tai mobiilivarmenteella https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/7719 -palvelussa. Klikkaa sivulla ”Kannata aloitetta” -nappulaa, jonka jälkeen palvelu opastaa sinut eteenpäin. Kannatuksia kerätään 6.6.2021 saakka.

Tiedon aloitteesta voit jakaa ystävillesi / ryhmillesi Kansalaisaloitteen suoralla linkillä, tai jakamalla tämän artikkelin some-nappuloidemme avulla.

Kiittäen,
Ilmastofoorumi ry:n hallitus

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Tiedote: Ilmastofoorumi ry paheksuu luonnontieteen vastaisia opetusmateriaaleja
SeuraavaJatka
Lehdistötiedote: Ilmastojulistus

Lahjoita:

Facebook X YouTube Sähköposti

Foorumit

Tilinumero: FI14 7997 7997 0506 17
Lahjoita verkkokaupassa

Pienkeräyslupa RA/2025/282

  • Ilmastofoorumi ry on kansalaisjärjestö, joka kyseenalaistaa tämänhetkisen ilmastopolitiikan mielekkyyyden ja haluaa avoimmuutta ilmastokeskusteluun.

Liity jäseneksi!

  • Ilmastopolitiikka ja energia
    18 tuntia, 36 minuuttia sitten
  • Mikä ilmastossa mietityttää?
    2 päivää, 19 tuntia sitten
  • Foorumin testausta
    1 kuukausi, 2 viikkoa sitten
  • Keskustelun säännöt
    1 kuukausi, 3 viikkoa sitten

© 2025 Ilmastofoorumi ry

Tietosuojaseloste

Ilmastofoorumi ry
Hallinnoi suostumusta
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
Hallitse vaihtoehtoja Hallinnoi palveluita Hallitse {vendor_count} toimittajia Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
{title} {title} {title}
Vieritä ylös
  • Ilmastonmuutos
    • Ilmastotiede
    • Ilmastomallit
    • Ilmastopolitiikka
    • Ilmastolaki
    • Skeptikon käsikirjat
    • NIPCC:n ilmastoraportti
    • Linkkejä muualle
  • Tapahtumat
    • Ilmastoseminaari 2025
    • Ilmastoseminaari 2024
    • IlmasTosi-seminaari 2023
    • Ilmastoseminaari 2020
  • Osallistu
    • Liity jäseneksi
    • Lahjoita
    • Ota yhteyttä
    • Muita tapoja osallistua
  • Meistä
    • Hallitus
    • Säännöt
    • Tiedotteet
    • Briefly in English
  • Foorumi
    • Kirjaudu
    • Rekisteröidy
Haku